LED SMD

LED SMD

LED SMD

SMD مخفف Surface Mounted Device می باشد. که به تکنولوژی در ساخت محصولات الکترونیکی گفته می شود که بر پایه لحیم کاری بدون استفاده از سوراخ بر روی بورد بنا شده است . تکنولوژی SMD در LED ها کاربرد فراوانی دارد به طوریکه اکثر قطعات LED مورد استفاده در موارد روشنایی و نورپردازی بر پایه این تکنولوژی ساخته شده است.

تکنولوژی SMD برای محصولات LED :

این LED ها دارای دو یا چند پایه برای لحیم کاری به اضافه یک پد مخصوص برای انتقال حرارت هستند که موجب بالا بردن توان و طول عمر LED ها می شود .معمولا جنس این پد از مس با کیفیت یا آلومینیوم است و LED هایی که فاقد مس مرغوب یا فلزات مناسب تر هستند در انتقال حرارت به مشکل برخواهند خورد و دارای طول عمر مناسب نخواهند بود.

چیپ های SMD دارای انواع مختلف می باشد . همچنین POWER LED نیز به علت شیوه لحیم کاری آنها جزء دسته SMD ها قرار می گیرند . از انواع این LED ها می توان به چیپ های SMD 5050 , 2835, 3056 و غیره اشاره کرد که در LED استریپ ها ، نواری و خطی کاربرد دارند.

از نکاتی که باید در مورد چیپ های “ SMD LED CHIPS ” اشاره کرد استفاده از سیم های طلایی Golden Wires در ساختارآن هاست . اما در صورتیکه از آلیاژ طلا در این بخش استفاده نشود این اتصالات در طی زمان بر اثر حرارت ضعیف تر می شوند و مقاومت الکتریکی آن ها افزایش می یابد .این افزایش مقاومت باعث کاهش جریان عبوری و در نتیجه کاهش نور متصاعد شده از تراشه LED می گردد.

لذا توصیه می شود از تجهیزات روشنایی LED ارائه شده توسط یک برند معتبر استفاده شود.

تفاوت COB با SMD :

همانطور که گفتیم در چیپ های SMD از سیم طلا بهره برده می شود ؛ یکی از راههای تشخیص SMD ها از COB ها همین است ؛ چراکه COB ها به جای سیم های طلا از بوردهای فلزی مرغوب به منظور برقراری اتصالات بهره می برند . لامپ COB دارای یک سری چیپ بر روی بورد است ، که بر روی آنها ماده فسفرسان ریخته شده است . لیکن باید بدانیم لامپ های SMD ساختاری متفاوت دارند . لامپ های SMD دارای یک یا چند چیپ هستند که مستقیما توسط Golden Wire ( سیم نازک طلایی ) به یکدیگر و پایه های ورودی متصل شده اند و بورد واحدی در کار نیست.